PhytaTray™ karpides närbumist vaatlusperioodi jooksul ei tekkinud ning graanuli positiivne mõju ilmnes liigniisketes tingimustes PhytaTray™ karpides, kus graanul muutis mulla struktuuri taimede kasvule soodsamaks ning sidus endasse liigse vee. PhytaTray™ alustel olevad liigniiskel puhtal substraadil olnud kõik taimed hukkusid (foto 1), samas kui Novigo graanuliga segul kasvavatel taimedel ei esinenud stressi ilminguid.
Kasvusubstraadi pH kasvukatses kasutatud muldadel näitas, et pH on mõlema mulla (puhas ja segus graanuliga) puhul nõrgalt happeline (pH oli vahemikus 5.6–5.8) ning graanuli lisamine ei mõjuta mulla pH-d.
Graanulite võimet vett siduda hinnati kasutades analüütilist kaalu AXISALN220, mille täpsusaste on neli kohta peale koma. Väiksema läbimõõduga graanuli puhul oli ühe grammi graanuli kohta seotava vee hulk peale 10 minutit veega küllastamist keskmiselt 6,5 grammi. Ühe grammi suurema läbimõõduga graanuli kohta seotava vee hulk 10 minuti möödudes oli keskmiselt 8,9 grammi.
Järelduseks võib öelda, et graanulit Novigo võib kasutada edukalt taimede ettekasvatamisel eesmärgiga parandada mulla niiskustingimusi ja struktuuri. Käesolevate katsete alusel võib väita, et eriti soovitatav on graanuli kasutamine ajuti liigniisketes tingimustes. Kuna turvasmullad on oma omadustel hästi vett siduvad, siis kindlasti tuleks katseid korraldada mineraalsetel muldadel, kus graanuli positiivsed omadused võiksid rohkem esile tõusta. Lisaks võiks edaspidi kasvukatseid sooritada kasvutingimuste suhtes vähemnõudlike taimeliikidega, mis omavad aianduslikku või haljastuslikku väärtust (nt taimed, mis sobiksid lilleamplitesse, rõdukastidesse).
Aruande koostaja:
Mari Tilk
Tallinna Botaanikaaed
+37255630016/+372606269